Lodní deník
ODYSSEUS 2015

1. posádka, Achillova armáda: Klára, Hani, Rišo, Alvin. a Petr M.;
2. posádka, Gryfové: Štěpka J., Mia, David, Viktor a Tomík K.;
3. posádka, Argonauti: Štěpka F., Terka, Petr N., Teodor a Martin
4. posádka, Trojané na útěku: Vašek B., Zuzka, Zoe, Lukáš P. a Lukáš A.
5. posádka, Dionýsovi bratři do poslední kapky: Kuba D., Honzík, Vanda, Aneta a Tomík M.
6. posádka, Hermafroditi: Kuba Ch., Maruška, Janinka, Ondra a Filip
7. posádka: Sparťané: Prťka, Zajda, Věrka, Lenka a Laura

1. den 2.8.2015
Sešli jsme se na hl. nádraží. Poté jsme nandali věci do busu, nastoupili a vyrazili. Cestou jsme snědli svačiny a zastavili na benzínce. Pak začalo pršet. Když jsme dorazili na místo, tak jsme vyndali všechny věci a hráli seznamovací hry. Mlyeko s loděmi ale stále nepřijížděl, takže Tadeáš a Kuba přebrodili řeku a půjčili si pramici. Skoro všechno se tedy přepravilo na druhý břeh. Pak konečně přijel Mlyeko s věcmi. Spolu s nim i Vašek a Zajda. Když jsme se všichni dostali na druhý břeh, tak jsme postavili stany, žrac a plachtu. Začalo zase pršet. Tudíž byla většina lidí ve stanech. K večeři byly špekáčky opékané na ohni. Po večeři se ještě zopakovaly pravidla. Také proběhlo povýšení nových bocmanů, Vaška a Tadeáše. Nakonec se nám ještě představili řečtí bohové a bohyně. Pak jsme ještě zazpívali pár písniček a šlo se spát.
za Sparťany Laura a Lenka
2. den
Den jsme začali budíčkem a ranním koupáním v řece Vltavě. Po ranním koupání jsme si dali vidatnou snídani. Potom jsme byli rozděleni do 7 posádek podle toho, jestli jsme měli na kartičce řeckou alfabetu, jídlo, kulturu,… Posádky si vymysleli názvy a ozdobyli lodní deníky. Nařezali jsme dřevo a oloupali brambory, abychom jsme se mohli posílit buřtgulášem na odpolední hru. Hra spočívala v tom, že jsme z hořící Tróji zachránit sochu bohyně Atény – palladium. Nacvičili jsme si základní záběry na pramici a při další hře jsme si procvičili řečtinu. A tak když jsme připočetli rychlost seřazení posádek a vědomostní kvíz, měli jsme už 4 soutěže na vyhodnocování. Zatím jsou ve vedení Sparťané. Navečeřeli jsme se polévky s nudličkami a každá posádka dostala za každých 5 získaných bodů minci do měšce. Po úspěšně zakončeném dni jsme si zaspívali pár táborových písní a šli jsme do spacáků.
Ondra od Hermafroditů
3. den
Naše Odyssea pokračuje. Ráno jsme se všichni smočili v korytě, mohutné místní řeky, Vltavy. Nikdo z nás neví, kdy se příště zastavíme, a tak byla koupel vítaná. Posnídali jsme bílé pečivo s místní pomazánkou z ovoce a po dlouhé přípravě konečně vyrazili na detailní průzkum okolí. Dorazili jsme až do vesnice Vyšší brod. Přes hněv Poseidonův, který byl oprávněn a souvisel s naším přístupem k práci, jsme se úspěšně splavili do našeho tábora, kde jsme se občerstvili těstovinovým salátem. Přípravy byly tvrdé a tak každá posádka byla nucena k obchodu s domorodci. Achillova armáda si s nebezpečnýma cestama poradila vskutku bravůrně a Utíkajícím Trojanům zůstaly pouze zbytky z jejich staré civilizace. V noci se pak při poradě vybrali detektivové, jejichž cílem se stalo zastavit vraha Mrakomora. Po zpěvu u táborového ohně jsme se vydali spát a při tom jsme se nemohli přestat ohledávat. Kterého boha jsme si zprotivili, že je všude tolik klíšťat.
Za: Dionýsovi bratry do poslední kapky Kubík Dočkááál
4. den
Raní koupel nesla se v duchu radostného (víceméně) očekávání. Po tradiční snídani jali se makaci baliti své věci a stany a pomáhat kapitanátu s balením eráru. Tábor byl zabalen pokud možno bez potíží a naše flotila vyrazila po proudu směr Rožmberk. V Rožmberku nás čekala svačina a pak jsme pokračovali k Fíku. Jez v Rožmberku jsme zdolali bez potíží a jedinou nepříjemností byla na konci sprcha od Raků. Večer nás čekala šifra, s jejíž pomocí jsme unikly z ostrova Lotofágů. Uniknuvše ze zrádné pasti jsme se navečeřeli, u ohně zazpívali pár písní, vyslechli pokyny na příští den a šli spát.
za Trójany na útěku Vašek
5. den
Vstali jsme a šli jsme na ranní koupel do řeky Vltavy. Potom jsme se nasnídali sbalili tábor a začala naše 3. letošní etapa. V campu na Pískárnách jsme si dali vajíčkovou pomazánku a pak jsme půl hodiny čekali na Mlyeka a Tomáše. Cestou jsme potopili 2 kánoe, sjeli jsme dva jezy – Větřní a Barevnou skálu. Když jsme konečně dorazili na Spolí, převlékli jsme se na toaletách a vyrazili do krumlovského bazénu kde jsme se umyli. Když jsme dorazili na Zubří louku, stany už byly postaveny a nás čekalo stavění žracu za tmy. Unavení jsme bez zpívání šli spát.
za Argonauty Péťa Netymach
6. den
Dnešní den začal příjemnou změnou a to budíčkem o půl deváté. Vymrzlí jsme se přesunuli na lupínky s mlíkem a začal den plný her. Nejdříve jsme píchali kiklopa do oka, pak jsme se projeli na beranech a do toho nás celou dobu píchaly vosy. Někteří z nás mají už 12 žihadel, takže kazí celotáborovku své posádce. Po úniku před kiklopem, který po nás házel kamení, jsme šli loupat brambory na kuřecí soté. Polední klid nám přerušila hra hledání ostrovů, kde jsme museli svázaní běhat po lese, objevovat obrazce a vymýšlet jim názvy. Vyčerpaní jsme se běželi zchladit do řeky, nebo se poflakovali po louce. Po týdnu tábora jsme zjistili, že se vlastně vůbec neznáme a tak jsme si zahráli další seznamovačku. K večeři byla cibulová polévka a mrkvový salát. Následovala Mlyekova rozsáhlá kontrola ešusů, aby našel svojí lžíci. SICE jí našel, ale i tak naštvaně dražil naše věci. Pak už jsme jen připravili sezení, jako návštěvu přivítali Lucku s Jirkou, zazpívali si pár písniček a zalezli do spacáků.
za Gryfy Štěpka
7. den
Pretože bolo vyhlásené, že večer sa bude konať povyšovací oheň, budúcich 5 plavčíkov trávilo doobedie rezaním a štiepaním dreva a dokončovaním ostatných skúšok. Zvyšok tábora si tiež dokončil skúšky, ale budú musieť počkať do najbližšieho povyšováku. Po hrachovej polievke sme pokračovali v podobnom duchu. Kľud nám prerušil len neočakávaný príchod dažďa. Rýchlo sme začali upratovať veci do bezpečia, niektorí nešťastníci narýchlo lepili diery v stane. Ako rýchlo dážď prišiel, tak aj rýchlo odišiel. Keď sa Štěpa, Zajda a Klára vrátili z nákupu na makačák, boli sme práve na ceste na hru. Zbierali sme papieriky, ktoré predstavovali hviezdy, a potom sme ich spájali do súhvezdí. A hneď začala aj ďalšia hra – zber bylín. Na večeru bola rajská omáčka s knedľou. Pri ohni sme mali veľa vecí, ktoré sme museli vybaviť, povíšiť 5 plavčíkov, odštartovať makačák a nakoniec som končil v rieke, lebo som mal narodeniny. O desiatej začal makačák.
Zapísal Rišo (Achillova armáda)
8. den
Makačák začal příjemným pozdním vstáváním a chlebem s marmeládou. Dopoledne byla volná zábava. K obědu byly těstoviny s kečupem a sýrem. Po obědě byl chvíli polední klid a pak následovala hra ve vodě s míčem a poté hutututu. K odpolední svačině byly banány a kdo chtěl mohl si vzít švestku. Po svačině se rály stolní hry koupali jsme se. K večeři byl chlupatý chleba a zelenina. Zazpívali jsme si písně u ohně předali jsme vládu kapitanátu a zalezli do spacáků.
za SPAŤANY Věrka s Laurou
Den č. 9.
Pondělí začíná budíčekem najíme se a jdeme TESCO® v Č. krumlově Pak jsme šli do HISTORICKÉHO centra Č. krumlova kde jsme hráli hru s roz. ukoly. Pak jsem šli do spolí odkud jsme jely nazpátek na zubří louku. Sjely jsme 3 jezy a 1 snesly Když jsme vyjely z krumlova začaly jsme cítit smrad z místní skládky. Pak jsme dojeli do tábora najedli se ašli spát
ZA HERMAFRODITI Filip
10. den
V úterý ráno jsme vstali a šlise vykoupat. Po té jsme šli na snídani byli kornflakes s mlýkem a započlo DPHčko. Začali jsme luštění. První hra byla Hledání krav, ale problém byli hlídač což byli Vašek, Damek a Tadeáš a doluštili jsme hádanku. K obědu byla zeleninova polívka. Pak byl polední klid a pak jsme šli hrat skillu a charibdu, a poté byla večeře (k večeři byla pizza šli jsme k ohni a spát.
za dyonisovi bratry do poslední kapky Honza
11. den
Ve středu ráno jsme zaslechli určitě všech nejoblíbenější větu: Makaci, budíček do plavek. A jen co jsme vyšli z vařicí řeky tak jsme se převlíkli a nasnídali. Po snídani jsme se dozvěděli že pojedeme vlakem do Holubova na koupaliště. Jen co jsme došli na koupaliště Mlyeko nás všechny nahnal do vody. K obědu byl rohlík s paštikou hned po obědě jsme zas skoro všichni naběhli do vody a v jednu chvíli jsme někteří zahájili vodní válku s Mlyekem překvapivě vyhrál Mlyeko. Koupaliště jsme si užili pár z nás si rozřízli nohy a nejmenovaný dostal bumerangem do oka. Jen co jsme se vrátili na Zubří louku tak jsme se šli umýt a k večeři jsme si dali sekanou s bramborovou kaší na kterou jsme si ráno naloupali brambory. U ohně zaznělo pár písniček a nakonec hajduli a šli jsme spát
za Trojany na útěku Kokoska
12. den
Ve čtvrtek jsme zažili určitě úžasný den. DPH. Jak už jistě víme, den začal jako každý jiný. Vltavská koupel a chlebová snídaně. Po snídani jsme šli do lesa hrát hru čísla. Když jsme se vrátili z lesa, dostali jsme vynikající pórkovou polévku s noky. Poté, co jsme se dosyta najedli jsme si užívali chvíli klidu o poledním klidu. Všichni jsme byli schovaní ve stínu, protože bylo hrozné vedro. Zdálo se, jakoby si bůh Hélios na nás zasedl. Po poledním klidu jsme si šli hrát do vody a k vodě. Zahráli jsme si např. vybíjenou s vodou. Vodu jsme si nalili do ešusů a pokoušeli jsme se ji po někom hodit. Byli zde však také hry jako třeba hra na Želvy a Trakaře. V obou hrách jsme museli nosit ešusy s vodou na zádech. Poté jsme si dali sváču a chvíli si odpočinuli. Poslední hra bylo sčítání a odčítání ve běhu. Večer se jako obvykle zahralo mnoho písní, hlavně oblíbená Hajduli Dajduli, po které jsme se zahrabali do spacáčků a usnuli.
za Argonauty Štěpka F. a Terka
13. den
Jako obvykle jsme si ráno vlezli do studené Vltavy. Mezitím, co 4. posádka namazala chleby s marmeládou, tak si ostatní makaci začali balit. Po té začalo první kolo snídaně. Dobalili jsme si věci, složili stany a pustili se do žracu a plachty. Rozebrali jsme si pádla a vesty a nastala rojnice. Než jsme vyrazili na lodě, tak jsme si dali svačinu – bebe sušenky. Cesta byla klidná dokud jsme nenarazili na jez ve Zlaté Koruně. Tento rok jez dole hodně brzdil – někteří znás z toho byly trochu vyděšení a někdo dokonce vypadl z lodě. Pod jezem jsme si dali oběd – chleba s česnekovou pomazánkou, která všem velmi chutnala. Nakonec jsme dorazili na Dívčí Kámen – naše poslední stanoviště. Až do soumraku jsme vybalovali tábor a mezitím jsme si k večeři dali špagety s kečupem a sýrem. Večer jsme jako obvykle šli k ohni, zaspívali pár písniček a zalehli do teplých spacáků.
ZA GRIFI Mia a Viky
14. den
Po koupeli ve sprchách ledové řeky Křemže, jsme se vydali krást zbraně z keltského opida, které symbolizovalo Odysseovu hodovní sín. Po výletě na Dívčí kámen jsme řezali dřevo na slavnostní oheň, a když jsme chtěli dokázat naší manželce Penelopě, že jsme to opravdu my, vyrušil nás z našich úmyslů oběd. Po bramborových knedlících, dle volby naslano či nasladko, jsme šli konečně střílet z luku. O konečném pořadí v celotáborovce rozhodla závěrečná hra, která tentokrát nebyla na čas, kromě dvou šifer. Na naší trase jsme museli zodpovědět 34 otázek týkajících se naší cesty. Výsledky celotáborovky se letos vyhlašovali ještě před slavnostňákem a za získané peníze jsme si mohli nakoupit na jarmarku. A pak už všechno spělo ke slavnostňáku, který ale přerušil déšť, a při povyšování plavčíků jsme se museli přesunout pod plachtu. Při světle svíček jsme pokračovali v povyšování a úspěšně zakončili tábor.
za Achillovu armádu ♥ Klára a Hanka
15. den 16.8.2015
Po budíčku a koupeli nám začalo pršet. Takže byla většina lidí pod plachtou. K snídani jsme měli chleby s marmeládou. Po snídani se začal balit tábor a mýt erár. Po sbalení všeho možného jsme si dali sváču a vyrazili na cestu. Naštěstí nebylo takové vedro, takže jsme nekonečný kopec zdolali celkem dobře. U autobusu jsme se ještě vyfotili, předali se dekrety, medaile a perníčky. Pak jsme konečně nasedli do busu a vyrazili na cestu. Laura

ANKETA makaků:
• nejlepší makak: Kuba D., Zajda, Maruška
• nejhorší makak: Filip
• nejlepší vedoucí: Mlyeko, Anička, Vašek, Damek, Lenka, Dita, Majka
• nejlepší jídlo: poslední večeře, sekaná, uzený
• nejhorší jídlo: cibulová polévka, cornflakes
• nejlepší píseň: Odyssea, Barbína
• nejlepší camp: Dívčák, Zubří

zde je ukázka oslavných písní, které musely obsahovat slova jako: touha, domov, voda, loď, slunce, žihadlo, věštba, štěstí, apod.:

4. posádka:
Odysseus
(melodie na Růže z Texasu – Waldemar Matuška)

Odysea a nás náhle popadla
touha po dobrodružství co pořád stoupala
domov opustili jsme a voda zašplouchala
a loď se celou dobu k nebezpečí plavila

Ref.: Hop hej, co má tohle být,
my snad nedoplujem
a slunce svítí víc a víc
straňme se žihadel

Mysleli jsme si, že nás štěstí objeví
avšak pak nám Kyrke řekla o zrádný věštbě víc
loď pluje do podsvětí, nás to příliš neláká,
touha po dobrodružství už nás opustila

Ref.: Hop hej, co má tohle být ,
Odyseus doplul sám
a jeho statná posádka
si v moři tleje dál

6. posádka:
Touha po domově
(melodie: Citronky)

Odysseus a jeho kámoši,
cítili smutek na duši.
A ještě k tomu některým,
natekla voda do uší.

R: Štěstí že, jsme zatím živí,
slunce na nás shora civí.
Na žihadlo cibuli,
a domov pořád někde v pr…

Věžtba bohužel nelhala,
cesta se celá po….
Odysseus a jeho drsná crew,
skoro celou cestu plakala.
R:
Poseidon moře hustej král,
Kyklopův taťka je pěkně hnal.
Loď to málem nedala,
a skoro každej pochcípal.
R:

7. posádka:
Naše hymna

Vracím se domů nad ránem
slunečním světlem ozářen,
z plavby se stává neštěstí
věštba se plní jsme na rozcestí.

Vedle mě pluje loď,
Odysseus mi říká pojď
cesta se plní v poselství
začíná touha po štěstí.

ALE – Poseidon se na nás hněvá
z vody se valí obří vlna
před námi útes jak žihadlo
probodá loď, koho by to napadlo.

Lodní deník a oslavné písně pečlivě a včetně všech stylistických i gramatických chyb přepsala Dita